Nostalgji: Marin Mema - Exclusive “Dibra e Madhe, qyteti I fjetur”

12K visualizzazioni3

  Emisioni Exclusive i datës 04 Maj 2014 trajton temën Dibra e madhe, qyteti i fjetur. Gazetari Marin Mema nëpërmjet këtij reportazhi tregon vlerat e Dibrës që sot nuk ka më shkëlqimin e dikurshëm. Qyteti i vjetër përmban vlera dhe familje që kanë lënë shenjë në historinë e Shqipërisë. Qendra e rëndësishme ekonomike dhe e intelektualëve që sot është lënë në hije. Mungesa e infrastrukturës,vëndeve të punës dhe emigrimi i të rinjve e kanë lënë qytetin në harresë dhe në një realitet të dhimbshëm. Patriotët Dibranë kanë një vlerë të madhe në ndërtimin e shtetit shqiptar, por sot duket se qytetit i mungon perspektiva dhe shpresa se në Dibër mund të ndërtohet e ardhmja.Në emision intervistohen mesuesi Atli Qormemeti, drejtoresha e shoqatës së grave Eglantina Kaja, Meriton Dovolani,Dea Pocesta,Mesuesi Ilirian Fetahu,Mjeku Menduh Jegeni,Arkitekti Durim Fetahu,Drejtori i qendres Kulturore Artin Spahiu,Kryetari i komunës së Dibrës së Madhe Ruzhdi Lata,Shkëlqim Agolli,Jakup Marku,Shuip Marku,Gazetari Valmir Lleshi,Gjin Cami.
  "Nostalgji", rubrika më e re në kanalin e Top Channel Albania e cila do ju shoqërojë çdo të martë në orën 16:00, Premierë e ku do ju risjellim ndër vite prodhime të Top Channel.
  Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/
  Subscribe to "Top Channel" on IThomes Channel for NEWS and TV
  Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
  For more content from click HERE: www.top-channel.tv
  Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
  Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
  Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH
  #Nostalgji#TopChannel

  Pubblicato il 10 giorni fa

  Commenti

  1. Gzim Maloku

   Respekt Marin Mema.

  2. Luli Tafa

   I'm dibran

  3. Shaban Mulahu

   Fatkeqesisht gjysen e programit nuk patem mundessi ta nndjekim per shkak te nderpremjeve ne audio. Mos ndoshta edhe kete video endjek fati idhimbshem i Dibres se Madhe..?

   1. youtube acc

    2

  4. Klodi Pupuleku

   Do te shuhet shqiperia avash avash njerzit vetem largohen

  5. Indrit Bejtaga

   Osht pa zo, s murrem vesh gjo hiç

  6. Isuf Disha

   Po zeri persr nderpritet?

  7. Arben Panxhi

   Marin pere na fyen kish te saboton pese kjo meri

  8. SCANDERBEG LALI

   Bëni kerkesë nga ERDOGANI tju maroi XHAMIA, ju shqiptaret në maqedoni jeni berë TURQ!

   1. Fatmir Vokrri

    I mjeri populli shqipetar,vetem na kane vra coptu shperngulje asumilim nga te gjithe greku serbi bullgari me force e sot tu u asumiluar me deshir te turk mongoli 🇦🇱🇦🇱!!

   2. SCANDERBEG LALI

    Ata jau pshurrin juve tash e disa vite!

   3. Haris Grabanica

    Ta pshurrshin gojën turqit e grekët e bullgarët coftin e flliqur hajnit tua e pa punën tone ta ka fajin tjtër kush.

  9. Peja Peja

   Rrespekt Marin mema , veq vazhdo bravo

  10. David Martin

   QA asht ky gygryl

  11. Mimoza ELEZİ

   Subscribe ne IThomes ju lutem : Shqiptaret eTurqise Deshmite e harruara ithomes.info/net/2tOoxJt-pKqMhGU/video

  12. Badin Dzabiri

   Shqiptaret per tetarth keq te Maqedons gjinden ne mes dy Lumejve komunistat shqiptar dhe nacionalistat Maqedon

  13. Badin Dzabiri

   TE Lumt zotni i dashur marin Mema komunistat me Maska. FOLIN SI demokrat .porjan komunistapaftyr

   1. Mimoza ELEZİ

    Subscribe ne IThomes ju lutem : Shqiptaret eTurqise Deshmite e harruara ithomes.info/net/2tOoxJt-pKqMhGU/video

  14. Lilo Ianis

   Kujdes z.marin ku shkon ku ulesh pi dicka apo ha dicka sepse të ligjt e keqbersit, e armiqtë e Shqipërisë të shiturit ato raste rruajnë zoti të ruajt nga këta

  15. Original VideoTM

   Ja vlen per tu par , e dhimbshme ! ithomes.info/net/0Lyu2Nt-moxoe2U/video

  16. Gazi Ahmedi

   Marin mema je i patriot i mrekulluesh po ket rinxhizim duet ta shofish se eke pa zer respekt

  17. Sander Kaci

   Marin porhuajse gjysma e intervistave ska ze fare.

  18. Sander Kaci

   Nese duan ta bejn dibren ashtu sic i ka hije duhet te mblidhen te gjith bizneset kudo qe jan e ta bejn rugen nese kan deshiren e mir per vendin e vet dhe per gjith ata te rinj qe po largoen ne emigrim..

  19. alfred ruci

   Jam shume i keqardhur per kete video per dibren qe nxjerr ne drite tè verteta historike tè kesaj zone ! duket si kospirim !! ne trajta te ndryshme iken zeri ... e qellimshme apo çfarè po ndodhe me mbledhjen e informacioneve te sakta ,qe dikujt mund t'i bejne bezè si miza ne kesule !!!!!! Marin kerkoj nga ju si producent i "gjurme Shqiptare" qe te rregulloni audion ! Faleminderit ..

  20. Lukan Totraku

   Zoti te neroft per punen qe ban per shqiptart dhe per atdheun tan Z Marin,ke merita te veçanta si, atdhetar dhe gazetar shqiptar Qe munohesh me i afru sa ma shum shqiptart ne 1komb 🇦🇱 Por si dibran do ju kisha lut qe ta hekni dhe ta riveni por me za nga fillimi deri ne fund Ndoshta pjesen ma kryesore s’kena ngju 😔 Ju faliminers e zoti ju dhasht shnet

   1. Mimoza ELEZİ

    Subscribe ne IThomes ju lutem : Shqiptaret eTurqise Deshmite e harruara ithomes.info/net/2tOoxJt-pKqMhGU/video

  21. pik pressie

   Marin nga minuta 01:53 deri ne 04:17 dhe 23:26 deri 27:49 nuk degjohet...rrespekte i nderuar .

  22. Bishop Mayberry

   Dibra ka nevoj per SHKEPUTJE PREJ Mako-Bullgare dhe Bashkimi me Shqiperi!!!!

   1. Fatmir Vokrri

    @Haris Grabanica nje mut jene grek serb e turk🇦🇱🇦🇱!!

   2. Haris Grabanica

    Tregoj keti sllavo greku

   3. gilbert kasnija

    SCANDERBEG LALI feja myslimame ka pengu asimilimin e sigurte sllav!Ne rastet ku ka qene feja e njejte,, ne ato zona nuk flitet shqip sot

   4. SCANDERBEG LALI

    The nga Imamet pro turq, në Maqedoni Shqiptaret jan 100% pro turq!

  23. Tatjana Bardhi

   Semundja diagnostikohet por duhet sheruar ne mos jo shkakton vdekjen e trupit keshtu jemi dhe ne po e idenifikojme por nuk po gjenden ato burra ato doktore qe ta sherojne kete semundje kanceroze qe po vdes kombin Shqiptar bejme sehir kur shohimse si vendi dhe kombi po shuhet eshte e tmershme

   1. Mimoza ELEZİ

    Subscribe ne IThomes ju lutem : Shqiptaret eTurqise Deshmite e harruara ithomes.info/net/2tOoxJt-pKqMhGU/video

  24. Alberto Ramku

   Ka me shum se 1 vit qe z Lata ka nderuar jet

  25. Genti Genti

   Titullin ja paske gjetur bukur por me duket se te zuri gjumi edhe ty o Marin😂😂😂 Kontrollojeni videot se jan pa zë.

  26. Lutfi Halili

   Videoja ka afer 4 vjet ose ma shum sepse ka kohe te gjat qe gjimnazi I dibres u shëmb dhe e ndertuan te riun, kshtu qe nuk si pse ne 2021 futen regjistrimet e 2016

   1. Mimoza ELEZİ

    Subscribe ne IThomes ju lutem : Shqiptaret eTurqise Deshmite e harruara ithomes.info/net/2tOoxJt-pKqMhGU/video

  27. Gj.Kastrioti

   I nderuar Marin , kontrolloje vidieon përpara se ta publikosh sespe ka pjesë pa zë...!?

   1. Arben Panxhi

    Po jam me ty nuk eshte e para

  28. Antipatrea Antipatrea

   Kjo eshte gjuha dhe muzika qe flitej dhe kendohej ne gr para vitit 1811 ithomes.info/net/zr1_urOOoZN9ZaA/video

  29. Antipatrea Antipatrea

   Kjo eshte gjuha qe flitej dhe kendohej ne gr para vitit 1811. ithomes.info/net/rNJytJSQbJdsg4Y/video

  30. Artan Gjetaj

   Video ka shume problems me audion

  31. Bilbil Ceni

   keni shume problem me zerin me audion ☹️

   1. Mimoza ELEZİ

    Nga njehere IThomes e mbyll zerin keto jane protesta ndaj videove me kalimin ekohes hapet Subscribe ne IThomes ju lutem : Shqiptaret eTurqise Deshmite e harruara ithomes.info/net/2tOoxJt-pKqMhGU/video

  32. Fatos Gashi

   o i respektuari Marin Mema, pasi je i madhe dhe tashme je i njohur dhe atdhetaret i fort beje ndonji emision te rregullt per kohen e sotit qe shkuam per lesh dhe u tretem po asimilohemi vetvetiu rrugve te Botes. Merru me te tashmen e pak per te ardhmen e lere te kaluaren, kur nuk ke te tashmen e mire dhe nje te ardhme e kaluara eshte e kot nuk vlen fare. Rinia po tretet Shqiptarët po emigrojne pa kthim per kete gje duhet te ngrihemi ne kembe.

   1. Nimet Beqo

    Unë jam ky që jam SKAM frikë nga asimilimi ME thënë të drejtën TRËMBEM ! ...nga fashizmi

  33. elsi krusa

   Ne disa fragremente nuk po degjohet zëri sidomos historia I madhi shqiptar kemal mustafa ju lutem mundet

   1. Luli Tafa

    Na kan ndar qe te na shtypin se po te ishim te bashkuar do ishim superfuqi nè Evropè

   2. Antipatrea Antipatrea

    @elsi krusa Ajo dihet qe greqia para vitit 1811 ka folur shqipe .jan fakte dhe kete emisjon e ka bere kanali televiziv BBC ne baze te documentave te lord bajroni.

   3. elsi krusa

    @Antipatrea Antipatrea greket te lashte ishin shqipfolesa.Kjo provohet shum nga emertime qe ka sot greqia jo se keq lagja ma e vjeter ne athine quhet plaka aftersisht akropoli krenar krenar se mka beku zoti te me lindi shqiptar shum flm oj moter per kengen qe ma ke sjell

   4. Antipatrea Antipatrea

    Kjo eshte gjuha dhe muzika qe flitej dhe kendohej ne gr para vitit 1811 ithomes.info/net/rNJytJSQbJdsg4Y/video ithomes.info/net/zr1_urOOoZN9ZaA/video

  34. Arjan Rexhepi

   Ali ahmet udbashi bashk musa xhaferin udbashet agjendet e serbis , kta jan shkaku pse Shqiptaret iken dhe u larguan prej kur keta erdhen ne pushtet ja kan pir gjakun Shqiptarve dhe ende akoma i kemi ne Shtet dhe askush nuk ka mundur te flas kunder ktynve se i ka shkuar flaka ose plumbi oseburgu kta jan me te rezikshmit ne trojet Shqiptare deri me sot , kta deri sa te ken jet nuk dot ta lishojn Pushtetin se jan te betuar per keto plane kllandistine . Keta jan ber prej 0 deri me milliona bashk me ata qe mbeshtetin ket parti te Ali Ahmet tradhtari historia flet per keta vrases .

   1. Antipatrea Antipatrea

    ithomes.info/net/rNJytJSQbJdsg4Y/video

  35. Arjan Rexhepi

   Kta tradhetar Shqiptar i kan fajet qe maqedonin e moren bullgaret dhe serbet dhe keto maqedon qe kur ska pas popull maqedon , por fajet i ka Politika Shqiptare , qe kan punuar per interesat e veta familjare , dhe prandaj u meren krejt qutetet dhe fshstrat Shqiptare . Sot esht e mjerushme Dibra Ohri ,Struga Prespa , Manastiri Kerchova Prilepi Velezi Krusheva kta qutete jan mar nga shkau fashizm e komunism, por kta nuk jan ende te kenaqur me ket plan dekada , kan dhe planet e tjera qe ti marin dhe Tetoven Gostivarin Shkupin dhe Kumanoven, dhe ne Shqiptaret duhet te largohemi atehr diku nje rug pa kthim si gjithmon qe Shqiptareve ju ka ber . I mjer populli Shqiptar nga tradhtaret qe ne e vuajm ne kta troje Tona dhe askush nuk na ka ndihmuar .

   1. Antipatrea Antipatrea

    Kjo eshte gjuha dhe muzika qe flitej dhe kendohej ne gr para vitit 1811 ithomes.info/net/zr1_urOOoZN9ZaA/video