Zona historike mes dy maleve në Krujë, në fshatrat e harruar Kurcaj & Mukaj - Fshatrat e Shqipërisë

79K visualizzazioni38

  Një udhë shumë interesante në Nikël, do të na bëjë të kuptojmë vlerat e një historie pak të shkruar dhe një natyre magjepsëse, që po e harrojmë. Ilnisa Agolli, në ciklin “Fshatrat e Shqipërise” na çon as 30-të minuta larg kryeqytetit, duke na treguar një nga rrugët e vjetra e më të rëndësishme atë të Arbrit. Duke ecur mbi kalldremin mesjetar të së cilit, do të kuptojme se po lëmë në harresë dy urat kryesore të periudhës osmane. Ura e Kurcaj, ështe e para. Dikur ishte e vetmja mundësi lidhëse midis Krujës dhe Tiranës. Prej aty duket një pamje fantastike. Edhe pse gjysmë e rrënuar sot ajo vijon të terheqë vlmendjen e shumë vizitorëve të huaj të cilët e bejnë në këmbë këtë rrugë deri në urën tjeter të Abdyl Agës. Të lëna tëresisht ne harresë këto ura dhe fshatrat Kurcaj e Mukje, duket sikur thërrasin vemendjen e gjithë shqiptarëve. Bukuritë që të shquan syri janë mahnitëse. Çfarë ndodh aty? Sa familje kanë mbetur? Si jetojne? Shiheni videon e plotë.
  Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/
  Subscribe to "Top Channel" on IThomes Channel for NEWS and TV
  Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
  For more content from click HERE: www.top-channel.tv
  Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
  Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
  Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH
  #FshatrateShqiperise#TopChannel

  Pubblicato il Mese fa

  Commenti

  1. Endrit Avdiu

   Mikpritjen & Zemer Bardhesin e Shqipetarit nuk mendoj ta ket as nje komunitet Boteror ❤️❤️

  2. Lyrisc_ Queen

   Jam akm e vogel ama Une e plq shum kete emisjon A mundesh te me tregoni disa hapa Te cilat un duhet ti ndjek qe te bej nji emisjon kaq te bukur ju lutem🙇‍♀️

  3. Eduart Bejko

   Kalinjotiko quhet ne jug ulliri shekullor

  4. Zarife Gashi

   Uno

  5. Hoffmann Rexhaku

   🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

  6. Rrem Shtufi

   Përshëndetje. Vëndi nuk ësht i keq, klima e mirë,

  7. Tekido Tema

   Sa e bukur eshte vendi ku ne jetojm

  8. Ilda Baba

   Bravo ...nje vende shume mahnites ....Shteti duhet te ndihmojne kta cuna te japin dicka ne kto parajse ....te punesohen te afrojne turista kshu qe jeta ktyre cunave te bohet e thjesht .dhe turistet te ngelen te mahnitur nga bukurit e vendit tone ....Pra Shteti duhet te Boi dicka ...shpresojme ....

  9. justiniani i madh

   Mënyra më amatoreske e bërjes së një reoortazhi.

  10. pipi cuupi

   Ty bravo te qofet per emisjonin ,po esht kal jo mushk ,moj mushk ahhahah😂😂👍👍

  11. Rrem Shtufi

   Ato te dy djelmocat nuk jan nga fshati Kurcaj

  12. Rrem Shtufi

   Lumi Zez quhet sepse kalon ne fshatin. ZEZE

  13. Rrem Shtufi

   Pershendetje. Autokton i ardhur i thone..?

   1. Linda Xheka

    Jo vendali

  14. DRAGO ILIR

   A sa zili qe te kom Ju perqafoi dhe falimnerit qe na tregon kte mrekulli te SHQIPRIS ton

  15. ben

   Autokton edhe ate benzin.

  16. Rudina Caca Byku

   Je shume brava Ilnisa e dashur e zgjuar pershtatesh me gjithcka qe shikon

  17. Rrem Shtufi

   Detin aty ku je ti per momentin e shikon ne te djathten tende

  18. Rrem Shtufi

   Te vetmen gje qe ka zona eshte KLIMA

  19. Rrem Shtufi

   Ketu vendi eshte gjysem i eger, toke ka pak, histori gati aspak, 3 fshatra nje deshmor, 2 ura te kohes se Turkut, dhe mbledhja e Mukjes ne 1943

  20. Rrem Shtufi

   Zoti Ibrahim mos i thuaj zonjes, plake

  21. Rrem Shtufi

   Pershendetje fshati quhet Kurcaj 1,Bura 2,Mukje 3,dhe njihet si Rransi E KRUJES

  22. avni kapxhiu

   Himagjinoni .. 30 min nga kryeqyteti E nuk ka rruge neper fshatra fantastiske te vendit tone 30 vjet e dukemi si neper meshete turp turp turp 😭😭

  23. Ha si Halper

   ata qe kan vjedh leket e keti populli ishalla zoti i denon si eshte me rend

  24. Hysni Sharanja

   Jam Adisa qe po e shkr kete koment ju lumte 💖

  25. Tetova Sot

   Emision shumë i qëlluar, Ilnisa nje Reportere e perkryer, The best

  26. _Iamgreta_ Al

   Sa mterheq ky emison esdhe pse jm emigrante prap e shoh me mall😭❤️

   1. Aleks Muho

    👏

  27. Ard Barci

   Kjo Gazetarja eshte 👸❤️i‘m your Faann Rrespekt per punen Profeseniale👌

  28. First t Name

   Mos bofshin hajer ato politikan shqiptar thot njeriu dua drita dhe rruge ne 2021 se punen e gjej vet

  29. shkence shkenca

   Ilnisa je fantastike ne menyren si e organizon programin. Ti po hedh drite ne bukurite e fjetura te Ilirise. Fakti qe i thua kalit - mushke me shkrin se qeshuri ! Suksese o goce , sh bukur !

  30. Eva Rriska

   Sa do te doja te kisha nje shtepi aty .adhuroj ullinjte she qenka vende shume I bukur😇🥰🥰

   1. Rrem Shtufi

    Pershendetje ulliri jep prodhim nje here ne 3 ose 4 vite, por per te jetuar do ushjehesh tre here ne dite

   2. Eva Rriska

    Po nese ullinjte prodhojne aty nuk eshte vende I eger .por nuk ka infrastructure. Protestoni o njerez kerkoni te drejten tuaj

   3. Rrem Shtufi

    Hajde se te ofroj un pak toke dhe provoje, sepse aty ku esht vend i eger, jetesa eshte e veshtire

  31. Eva Rriska

   Qenka shume zone e bukur

  32. Liliana Bica

   Ilnisa shko dhe ne fshatrat e Skraparit

  33. Alb16

   Me habisin kur thone nuk ka pune ,per sa kohe je ne fshat nenkupton qe duhet te kesh bageti e te punosh token por nga ana tjeter per rruget jane shume problem......

   1. Eva Rriska

    Problem I eshte se shqiptaret kane turp nga kafshet se kuptoj kte gje fatkeqesisht

  34. Antonio Morett

   E keni filmuar shum keq natyren

  35. Albanian Disciple

   Na te Kosoves vertete e flasim katastrofe gjuhen shqipe, e sidomos e shkrujm keq...por Shqiperia e mesme e flasin vertete clishe, ma zi se Tropoja e Miridita, qe eshte ne fakt paradokse ne vete, pasiqe Shqiperia e Mesme jane aq afer arealit tosk! Nje e folur mezomakeq themi ne Kosove (ska me keq), e folur pervete jo per tjetrin, as qe i marr vesh asgje? Ti kur flet bre shoq a shoqe, fol me te marr vesh dikush, jo per mendjen tande ptptptpptptp , vkvkvkkvk vec fjalen e fundit e lidhi disi me fjaline pasuese , me shpresen qe kuptova dicka! Ngjajn pak me karikatura, secili i ngjan tjetrit!

   1. Albanian Disciple

    @Fatmir Vokrri Cka e ke ket urrejtje ndaj neve shqiptarve, ju qeqenet e veriut? Sa me lehtesi e bene ndarjen ne mes te kombit te njejt! Po cka jeni ju ma te mire se ne, jeni te eger, i shkelni grate e juaja, gjakmarrja ju ka shfarros krejtesisht! Kujt po i shet mend, une jam shqiptar Kosove, une jam djeg per te qene shqiptar , e jo si ti qe per pak pare ndron edhe kombesine e bahesh vangjel apo mustafe....

   2. Albanian Disciple

    @Fatmir Vokrri Nga Kosova jane shqiptaret, ju miriditoret jeni turq, gjithmone me turqit keni qene, andaj ja u lejuan fene e ne tjerve jo,.....

   3. Fatmir Vokrri

    @Albanian Disciple o analfabet e para dil me emer e mbiemer, pisat si di vetem me ofendu se ti kulturen e gomarit paske,te perseris edhe nje here shko meso te shkruash shqip,e une jam shqipetar nuk jam nga kosova o i mjer pse nga mbiemeri vokrri ka ne mirdit lezh kruj shkoder ka dy fshatra ne kosov edhe ata nga shqiperia jane,kush te ka lidh ty internet,nuk eshte per te giithe interneti shiko sa bukur shkruan shqip🇦🇱🇦🇱

   4. Albanian Disciple

    @Fatmir Vokrri A po te doket vetja interesant cka po vjell more neandertaler, more rezident i stanit te Une qe ne rreshtin e pare e kam perqesh edhe dialektin tim, tani kam dalur te tjert, cka je dhez? Cka te bana ty dhe trunit tend te manget? Ne Shqiperi nuk flisni shqip ju kopja e italianve dhe e grekve Blu , ne theme kalter Komshi, ne themi fqiu Dyqan, ne themi shitore Kard identiteti, ne themi leternjoftim Patenti, ne themi leje e kerrit cakmak, ne themi shkrepse cati, ne themi shqip kulm Ju ne shqiperi nuk dini shqip se nuk e dini as cka jeni, kqyrja mbiemrin ktij dergucit, VOKKRI, po ti vet i Kosoves je more nenqenie e mjere! Hajde ec tash shko kaj, vec me sha te ka mbet!

   5. Fatmir Vokrri

    @Albanian Disciple ti je derr jo lop shko meso te lexosh🇦🇱🇦🇱

  36. Xhiljola Shala

   Sa tè mirè bebushat

  37. Xhiljola Shala

   Sa keq qè nk ka rrug si automobilistike dhe hekurodhore !!! Eh Dhqipèria jonè 🙏🙏🙏🇦🇱🇦🇱🇦🇱

  38. Rexhep Kullaj

   Ktu 4 komente kurse ne perputhen 550komente sepse esht me important

   1. avni kapxhiu

    Ke te drejte Rexhep... si thoshte xha Sulua ... u prishe dynjaja Vertete eshte turp... Jam dakort me kohen e demornizimin Po femijve po u japin edukate te piste... Nuk ka kulture... Cdo emision o program duhet te jete me orare per te rritur e te mitur...

   2. shkence shkenca

    Ke te drejte o mik, bota po dergon helikopter qe do fluturoje 400 miljon km larg nga toka ne Mars ne kemi ngel tek puthja -- kjo tregon ndrydhje te shoqerise ( a thua po puthen ) dhe injorance deshperuese !

   3. Klajdi Hoxha

    Fatkeqsi kjo

  39. Kastriot Plaka

   Ju lumshin kembet.

  40. Andon Markaj

   👏

  41. Adriatik Mustafaj

   Po nuk eshte mushke eshte kale ilnisa sa budallaqe qe je 😂😂😂😂😂

  42. Dorjan Korreshi

   Të përgzoi ty për Emissionen dhe për historin ton dhe zoti i mallkoft kta politikan që e kan lën ktë histori në harres dhe e kan shitur zoti ja martë hakën