Historia e vërtetë e Aleksandrit të madh. The true story of Alexander the Great… - Gjurmë Shqiptare

155K visualizzazioni77

  Ne vitin 1923, parlamenti shqiptar mori vendimin per ta quajtur monedhen e re shqiptare, me emrin Lek
  Jo te gjithe e dijne, se ky emer ju vendos ne nder te Aleksandrit te madh, i njohur nder shqiptar si Leka i madh....
  Sigurisht shfaqja e figures se Aleksandrit , nuk ka te beje thjesht me madheshtine e tij, por mbi te gjitha me historine...
  Si qendron e verteta ? Cfare eshte fshehur gjithmone ? Cila eshte lidhja e Aleksandrit me Iliret ? Te dhenat, faktet dhe deshmite e autoreve te lashte...
  Programi "Gjurmë Shqiptare" përfshin një audience të të gjitha moshave. Përfshirja e temave historike, zbulimi i zonave të ndryshme, brenda dhe jashtë Shqipërisë, promovimi i pjesëve të fjetura, shpalosja e kulturës, trashëgimisë, ndërthurur me të sotmen bën që audienca e përthithur të jetë e konsiderueshme dhe gjithëpërfshirëse. Një pjesë e temave historike apo edhe e zonave që trajtohen në Gjurmë Shqiptare nuk njihen ose janë trajtuar përciptazi në historiografinë shqiptare.
  Gazetar: Marin Mema
  Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/
  Subscribe to "Top Channel" on IThomes Channel for NEWS and TV
  Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
  For more content from click HERE: www.top-channel.tv
  Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
  Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
  Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH
  #GjurmëShqiptare#TopChannel

  Pubblicato il Mese fa

  Commenti

  1. Glauk Skuraj

   Pse nuk flasin që u mposht nga Kliti me Glauk po sepse europa forcat e mdha nuk na duan , kan hedhur posht me dekada trashigimin historin kulturën yllire kto plera, e katandisën cop cop , qeveria 🇦🇱 hesht kto jan bythqira fusin lekët xhep, ça jsn akademi shkence jan plera pushta tradhtar kombi. Dhe sa për letrën i lumshin durt Kastriotit ato po ishin burra, na trazoi turku ato mongolez të ndyr qofshin mallkuar turqt.

  2. Kostas Nousias

   Alexandri dhe Filipi i kane emrat greke dhe perkthehen fare mire ne greqishte. Greket per aresye jo serioze, u mohonin akritasve origjinen greke,sic bejne edhe sot. Por Alexandri i madh i nxirrte gurmazin kujtdo qe i mohonte origjinen greke! Molloset kane qene greke e kete se ndryshon askush. As gjermanet, amerikanet e askush s 'mundi te ndryshoje historine. Thiva u sakrifikua qe te bashkohet Greqia para luftes me Perset. Sigurishte qe kane lidhje gjaku me iliret, por si eshte e mund qe kjo gje te ndikoje negativishte e te prodhohet urrejte qore e pakufishme? Μesojeni mire historine se po i bini daulles kot!

  3. Alban Jashari

   27:57 pra Gjon Kastrioti rrin barbar , e Alexandr Jeniqeri largohet edhe formohet Alexandr Mollosi , i Molles = Lisi i pa levizshum

  4. Alban Jashari

   22:00 Maqedonet , Matianet Emathianet , pra Kastriotet e t'tjer tcilet ju bashkangjitun t'ashtuqujtunve ottoman , jan bArbar ose bejn sikur Arber , pra tradhtar

   1. Alban Jashari

    normal , veq ata t'cilet KUR u shfaq e verteta vazhdun

  5. Alban Jashari

   21:32 Glamor / Gloria , kuku far mendje e ndritur

  6. Alban Jashari

   21:29 preciz , krejt i njejti gjak , problimi hamendja qe disa e konsiderojn tvertet tpakontestushme , mas shumti kur provohen gabim e fillojn me besu qe nuk kan deshtu

  7. Alban Jashari

   20:50 hahahahahahah isaac rat

  8. Alban Jashari

   19:11 yeah , though He did fight and die afterwards , John Kastrioti , didn't He

  9. Alban Jashari

   16:00 Ari s't ot el = the sultans court (the politic was 'we're brothers / same nation /race , which turned out to be true after all)

  10. Alban Jashari

   15:03 now this is heavy , Leonidas the autodidact , they didn't teach Him the sarisa , did they

  11. Alban Jashari

   Lymp vjen nga Anglish Limp , me ec me veshtirsi , 'o' dmth toka bota , jo raca jon (8) , pra O limp dmth mi jep veshtersi atyne (ilirve) qe ecin me o , pra Olympia nana e Kastriotit nuk u kan Ilire , po qjellore / malsore , e ka lind djalin qe i jep shum veshtirsi ilirve (ilir term i shpikun i bazum n'jon Arbnor , pra t'ashtuqujtunit crescent moon , me han e jo me dill , nrealitet me tok)

  12. Alban Jashari

   Aleksandri ose Le'ka (lindur e jo bash lindur , miraculous birth) derisa n'lindje , osht Kastrioti derisa Jeniqer , Aleksander Mollosi osht Kastriot qe kthehet ne atdhe en.wikipedia.org/wiki/Alexander_I_of_Epirus qe shkon n'itali (si Pirro) edhe i bashkon fiset per luft kunder mongolve/ottomanve ose pjeses lindore t'perandoris

  13. Alban Jashari

   ilirt jon tshpikun prejt atshtuqujtuve turq ottoman religjioz = new world order

  14. Eduart Kajo

   Është interesante se, si Filipi II i Maqedonisë (dmth babai i Aleksandrit të Madh), si Amintes III i Maqedonisë (gjyshi nga babai i Aleksandrit të Madh, si mbreti ilir Glauku, të tre kanë marrë gra që të çojnë te fisi i mollosëve, pjesë e Epirit. Se kush ishin në të vërtetë mollosët dhe fiset e tjera të Epirit, mendoj se e zbulon arkeologjia sesa thjesht opinionet kontradiktore të historianëve që më shumë shkaktojnë debate sesa zgjidhin punë. Duhet gjetur me prova cfarë gjuhe flisnin fiset e Epirit, çfarë monedhash përdornin, si u formuan, çfarë veprash kanë lënë, çfarë kulture dhe feje kanë pasur etj. Analizimi i të gjitha fakteve dhe provave arkeologjike me siguri që do të sjell përfundime të sakta të pranuara gjerësisht në gjithë botën.

  15. Agim Retkoceri

   Gjorigji Puleski (Gjergj Pula) and Goce-Gjorgji Delchev as two outstanding historical figures with whom today's Bulgarian-Macedonians are being praised today, was once photographed in Albanian national dress and with a white cap or cap of Albanians. This is evidenced by the photographs of the found archives. So, these are proofs that lead to the truth as they are of Albanian ethnicity. After all, the human and family name and surname Pula, ie Pulaha, exists only among Albanians and in no other nation. So, it is in vain that the Macedonian Slavs, that is, the Bulgarians and others have the opportunity to perpetuate this Albanian historical figure, since Goce Delchev himself was an Orthodox Albanian, as well as Josif Bageri. Because in the documents he has his full name as Georgi, in the Albanian language as Gjergj which is the same as the name of the Albanian hero Gjergj Kastriot, called Skënderbe and his father Kola-Nikolla. His mother was a Muslim Albanian, because in the documents she is listed as Sultana Nurxhieva. So the name Sultan is not a Slavic name and the surname Nuri = Nurji is a Muslim name. That is, his father, that is, Delchev's father, was an Orthodox Albanian and his mother was an ethnic Muslim Albanian. Thus, say the recently discovered archival documents and in vain are quarreling among themselves not only the Bulgarian-Macedonians, But also others Because, in Northern Macedonia there are only Orthodox Albanians, which due to dirty genocidal policies and discriminatory of various anti-Albanian powers due to the trussies that only these are Orthodox Albanians as ethnic Macedonians in Macedonia are assimilated and are transformed not only into so-called Bulgarians, but also into those as Macedonian Slavs, Greek, Turkish ... Because, the ancient Macedonian language that was Illyrian was once spoken by Alexander the Great of Ancient Macedonia. !! ,,

  16. Leonidha Danaj

   Zoti te bekoft MARIN

  17. Ertugela

   Aleksandri i Madh permendet ne Kuran ne suren Kehf nen emrin Dhul Qarnayn i cili eshte ai i cili bllokoi Gog&Magog (Jexhuxh Mexhuxhet), krijesa ndryshe nga njerezit dhe qe do te dalin vetem prane Dites se Gjykimit. Dhul Qarnayn perkthehet si "Dy brireshi".Ajo ishte perkrenarja e Aleksandrit te Madh qe me pas u trashegua tek Skenderbeu(Skanderbeg) qe gjithashtu do te thote Aleksander.

  18. El Capedan

   Pse Olimbia e jo Olimpia?

  19. Grent Bylyku

   Per keta njerezit qe akoma debatojne per kete teme mos te lodhen kot duke dale kunder sepse ne dokumentar cdo gje shpjegohet me fakte nga njerez profesioniste te fushes.Nese s duan ta pranojne te mos ta pranojne. Kjo eshte e verteta edhe pse e hidhur.

  20. Fine Sin

   Edhe Filipi edhe Alexandri si shqiptar te sotshem, dashen me u bo Grek. 😂

  21. shkence shkenca

   Bravo Marin qe i sqaron gjerat thjeshte e shqip ! Bravo historianet dhe arkeologet e shquar qe po hedhin drite mbi historine tone te lashte. Ku jane shkencetaret e "Akademise se Shkencave " ????

  22. ΦΑΝΗΣ ΒΟΡΕΙΝΑΚΗΣ

   I used to know a Katerina Geka (deceased) , prominent Greek rock climber. Greek or Albanian relative of mr Gekas;

  23. Breza Illyria

   Pure hard facts to serbs and greeks. Is like acid to a flower. They...can't...just handle...it.

  24. army ot7

   Mos vdeksh kurr o Marin. Pas figures se skenderbeut, ismailit ,isës, ademit je dhe ti o trim. Rrofsh sa malet!🇦🇱🇦🇱

  25. Agim Retkoceri

   ALBANER WERDEN AUCH VON DER REGION NACH DER PROVINZ, IN DER SIE LEBEN UND IHRE WURZELN VERLASSEN HABEN, MEHR UND HEUTE ERKLÄRT Wenn jemand nur erklärt, er sei Mazedonier, bedeutet dies nicht, dass er tatsächlich in diesen Ländern, Regionen wie Mazedonien, ansässig oder slawisch ist. Trotz der Tatsache, dass er aufgrund seiner ethnischen Zugehörigkeit, Religion, Sprache oder Traditionen, die von Ihren ethnischen Vorfahren geerbt wurden, kein mazedonischer Slaw ist. Denn als Mazedonier sind es nicht nur mazedonische Slawen, sondern auch Albaner, Slawen, Bulgaren, Juden, Roma ., Türken, Serben, Bosniaken alle anderen Mitglieder anderer Nationalitäten, ethnische Gruppen wie Gorani, Torbesh, Pomak, die in der geografischen Region leben, genannt Mazedonien, aber auch als Mazedonier, auch diejenigen genannt, die heute noch leben, diejenigen, die Sie leben in dem Teil des ägäischen Mazedoniens, der sich heute im heutigen Griechenland befindet, und sie leben in Pirin Mazedonien im heutigen Bulgarien, einschließlich der Einwohner des heutigen Bundesstaates Nordmakedonien, der mehr als 34% davon ausmacht das gesamte Territorium der geografischen Region, das früher nach Alexander dem Großen von Mazedonien als altes Mazedonien bezeichnet wurde. Ebenso wie die Slawen, die behaupten, Mazedonier zu sein, sind sie es orthodoxe Albaner mit zu Slawen konvertierter Gewalt. Daher kann niemand das Recht allen Bewohnern dieser Regionen trotz ihrer künstlichen historischen Zugehörigkeit als griechische Bulgaren, die sich per geografischer Definition als Mazedonier bezeichnen, dieses Recht nicht entziehen

  26. James Tsekeris

   What does the name Alexander means in Albanian language. If you look it you will see it means the defender of the man in Greek.

   1. James Tsekeris

    @Guri Tarasi.Don't know what to tell you. The history has been written and recorded through the ages. Before me or you and it will continue until the end of time . We can argue to agree to disagree.

   2. Guri Tarasi

    He is not defender of man but the killer of man.His mother couldn't give that name before borned him.You know why!? Becose she watch a dream that she borned a very powerfull and conquer man who will ruler a big part of world then known.So that's she called or named"A le x andr" which mean: "Born as honorable dream"!! Gift by Albanian language!!

  27. George

   None of it changes the fact that Ancient Macedonians where NOT Epirotes and thus Alexander wasn't either. Yes his mother may have been foreign but that does not change the fact that he grew up as (ancient) Macedonian, under his father, with Ancient Greek teachers and language. He was taught in classical greek history and literature and had nothing to do with the barbaric tribes of Epirus at the time. I think when Philip decided to fight the Illyrians and make that schism from them, he himself knew he wanted nothing to do with them. Also, your government choosing to put Alexander on the coins does not mean anything, it just created an illusion that he had something to do with your short history. Pathetic

  28. George

   Albanian nationalistic bullcrap. Are you seriously trying to claim that all these great Greek national heroes where albanian? When albania at the time was nothing but a wasteland with a primitive population and no real history. ( Just like now...) Go back to dreaming, all of you!

  29. Als Als

   🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🦅🦅🦅❤️❤️❤️❤️

  30. Miljana Miljana

   ithomes.info/net/w6edts6trpOaa2U/video

  31. Kalo Tahiraj

   po, thjeshte bravo. si askush tjeter

  32. Illyria Illyria

   U desh nje dokumentar i tille me titra Anglisht. well done Marin 👏👏👏👏👏

  33. baba bablok

   leka ose aleksandri grandd

  34. KELI

   Akili nuk fliste greqisht...... te tjerat jane akoma per tu studiuar.

   1. KELI

    Sllavo-jevgjitet qe sot jane ne Maqedoni skane asgje te perbashket me Maqedonet e vertet.

  35. alfred coha

   RROFSHIM NE ILIRIKET, GREK APO HELEN NUK KA PASUR DHE NUK KA, MAQEDONASIT ISHIN FISE ILIRE QE RAN NE KONTAKT ME POPUJT LUNDERTAR TE MESDHEUT LINDOR POR EDHE ME PERSET, MEGJITHATE MBETEN ILIRË, SIGURISHT DINASTIA ZGJITHTE STANDARTET E VETA KULTURORE.

  36. fredi Mustafaj

   ALEANDROO MANJO krye heroi yne i KOMBIT SHQIPTAR

  37. Jordan & Jordan

   Quntus Rufus “ But destiny already bringing civil war upon the Macedonian nation.” [p.254] Macedonian NATION, not Greek sorry !:((( : D: D: D: D: D: D: D

  38. Jordan & Jordan

   The first inhabitants in Macedonia were the Paeonians, Trachians and illirians in 4.000 B.C. ANCIENT MACEDONIA PHILIP || AND HIS SON ALEXANDER ||| OF MACEDON, LED THE MACEDONIAN EMPIRE INTO GREAT AMOUNT OF VICTORIES.... and conquered nearly the whole World in lV B.C.

  39. Jordan & Jordan

   ALL Greek history is COPY

  40. Jordan & Jordan

   We Macedonians can read all the middle text of the Rosetta Stone,....

  41. Jordan & Jordan

   Plutarch; Alexander ....Do not the Hellens appear to you wack about among MACEDONIANS like Demi gods among wild beasts?”...

  42. Jordan & Jordan

   No Hellas,.. no Greece in the time of Alexander,.. Greeks, noooo,... only Athina,Thebes, Spartans,.....

  43. Jordan & Jordan

   If is Greek,.. Tell the world what is mean ? The Word ILION ? Alexander the GREAT of MACEDONIA

  44. Drugs Bunny

   🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷 Greek king

   1. Saimir Velkai

    Hahahhahahahahaha

  45. Srbi su naslednici Ilira.Albanci dolaze iz severoistocne Afrike

   ithomes.info/net/0ZipvM2Mqpt8Zmk/video

  46. Srbi su naslednici Ilira.Albanci dolaze iz severoistocne Afrike

   ithomes.info/net/0ZipvM2Mqpt8Zmk/video

  47. Srbi su naslednici Ilira.Albanci dolaze iz severoistocne Afrike

   ithomes.info/net/0ZipvM2Mqpt8Zmk/video

  48. derotif nomtrah

   po maqedonet iliret ishin i njejti popull sa kam ndegju nga nje prift zviceran qe ka punuar 40 vjet si prifter ne rumani ai thot se maqedonet e vjeter iliret greket jane i njejti popull kane pasur te njejten gjuhe pra luftat i kane ba mes veti per pasuri ose vrasje per hakmarrje duke u marr gjakun ky zakon i shqiptarv, ne si shqiptar ne kosove deri ne vitet 1980 kemi pasur lufta mes fisev ,gashi me berishen , ose krasniqi me kastratet , ose berisha me shalen pra kjo tregon se nuk ka maqedon qe sot mendojne me nje gjuhe te fabrikuar ne vitin 1947-48 po jane shqiptar te krahinav te asj kohe ,maqedoniashtja qe sot e folin e me emrin e shtetit ne shqip e fabrikuan nje gjuhe te re , te cilen edhe sot muajm me fabriku gjue te re , po me nje gjuhe te re nga shqipja. fjalve shqip ju kane shtu prap nje fjale te shqipes ski ,ska, ovski,ovska , per shembull , o ilir ovski ka shkon , ose o ilir ovska urnuk mujm me kalu lumin.

  49. Fisnik Rustemi

   Alexander i madh. 50% ilir .

  50. Ben Web

   Keta pseudo-komunistat akoma nuk kane mesuar se cfare dmth "Greke"! Edhe pse kam vite qe ja u shpjegoj... Cfare do presesh nga psikopatat?!

  51. tasos mbox

   Gjuha në monedhë dhe teksti vijues për të qeshur: ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΥ ''Pra monedha e ‘Ptolemeu i I -rë’ gjendet e shkruar në gjuhën shqipe, e cila vërteton se maqedonasit flisnin shqip dhe mos harojmë se Ptolemeu ishte bir i Filipt babai i të madhit Aleksander, si rezultat edhe Aleksandri vëllai i Ptolemeut fliste shqip dhe i përkiste së njëjtës etnie ‘iliro-maqedonase-shqiptare’ Mandej kjo monedhë vërteton edhe njëherë më së miri se krejt monedhat që mbi të tyre, mbajnë të shkruar emra personal të mbretërve të ndryshëm, - kjo një veti e veçantë e krejt mbretërve tanë Yllirian, janë të shkruara në gjuhën e më të parëve tanë në gjuhën e lashtë - pellazgo - shqiptare dhe se emri Basyl (*Vasil -ias) sigurisht i takon po kësaj gjuhe, gjuhës shqipe. Emri Basilias (Vasil = Mbret) është tashmë i konfirmuar se i përket një gjuhë më të para ‘paragreke’ etimologjia e saj është e panjohur për gjuhën greke''.

  52. tasos mbox

   Kërkoni në google (në shqip ose anglisht): Monedha antike të Maqedonisë, Mbreti Aleksandër dhe shikoni gjuhën e shkruar në to. Çdo gjë tjetër është një përrallë për foshnjat dhe fëmijët 😏😏😏

   1. SHQYPTAR Albania

    po leri keto budallenj qe nuk kan diee 👍 rrespkt

  53. Agim Retkoceri

   Who owns Fustanella? "Fustanella is an original Albanian costume adopted only by the Greeks, since the Revolution. This is also worn by others in the Balkans. But the original Fustanella is found only in Albanians. The Albanian fustanella has survived for centuries, from ancient times; Often they are found in the ancient statues of King Pyrrhus, of Epirus, in the Museum of Naples, in Maribor, Slovenia.... These images that you are seeing in this video, are costumes worn by Albanians, Arvanites, Macedonians, Bulgarians as Albanian Orthodox of different Balkan countries Having a common ethnicity, origin, race, tradition, customs on the occasion of the conversion of their other identity they remained to them as a culture and as a borrowed heritage. The so-called modern Greeks, these costumes, modified, into ballet dancers. The dresses were worn by Lord Byron himself. Lord Byron, wore the Albanian costume Fustanella and writes: "Albanians with their costumes make a more wonderful landscape in the world ... Albanians are the most beautiful human race that exists, the most brave than their castles "... On pages 55-57: in Homer's Iliad and Odyssey, it is mentioned "...... As soon as the barking dogs saw Odysseus, they came running and sitting; his staff by his hand Thus, that I followed the example of the wise king sitting comfortably on the floor and being very quiet Immediately the four dogs, who just wanted to swallow me, closed a circle and continued to bark, but did not touch me, ....... ....... a seventy-year-old, with soft features, large eyes, and intelligent nose and aquinas; His snow-white hair was a strange contrast to the color of his face, blackened by sunlight. According to the custom of the villagers, he went barefoot and wore the white cotton dress, which is tied around the body above the stomach and falls in innumerable folds on the knees. So, Fustanella, as a typical original Albanian costume, has been encountered since Homer!

  54. vasilis t

   Hahahahaha nice joke!!!!

  55. tasos mbox

   Illyria, in the western part of the Balkan Peninsula, was divided into small hereditary kingdoms, none ruling the entire region, and some with only a single town. Numerous Greek colonies were also established in Illyria. Epidamnos was found in 627 B.C. and Apollonia founded in 588 B.C., both by colonists from Corinth and Corfu. The most notable Illyrian kingdoms and dynasties were those of Bardyllis of the Dardani, and of Agron of the Ardiaei. Agron extended rule to other tribes and created the last and best-known Illyrian kingdom. Rome defeated Gentius, the last independent king of Illyria, at Scodra (in present-day Albania) in 168 B.C. Four client-republics were set up, which were in fact ruled by Rome. Later, the region was governed as a province, with Scodra as its capital. In 10 A.D., after crushing a revolt, Rome dissolved the province of Illyricum and divided it between the new provinces of Pannonia and Dalmatia. Illyricum was made a Roman prefecture during the 4th century, and was abolished, re-established and divided several times during the late Roman and Byzantine periods. (www.forumancientcoins.com/catalog/roman-and-greek-coins.asp?vpar=2805&pos=0#Greece)

  56. aemilor

   qysh ne lashtesi Shqiptaret luftonin me njeri tjetrin :)

  57. zazaza zizizi

   Epirotes were Illyrians, but " Albanians" are not any more Illyrians ( because of their Greek, Turc-ottoman and maybe some Arab blood). Maybe 15% are Illyrians descendent. "Albanians" don't have the leadership or the legitimity of " Illyrism". It also belong to Montenegrin, Croat, Bosniak,..." Albanians" are just the south branch of antic Illyrians, that they are not any more.

   1. tasos mbox

    @Wrecked DNA tests of national origin are unreliable. is a trick to get money from you, without real result, the companies that do it. DNA tests have value only for fatherhood and finding kinship.

   2. tasos mbox

    @dielli art DNA tests of national origin are unreliable. is a trick to get money from you, without real result, the companies that do it. DNA tests have value only for fatherhood and finding kinship.

   3. dielli art

    DNA test confirms Albania are 100% Illyrians Every single Albanian score 60% to 90% Ancient Greek Albanians do score more Ancient Greek then today Greeks

   4. Wrecked

    When you say Albanian don't include kosovo "albanians" as being Alban, They call us alban since the majority are alban and we are the same people, kosovo before slavic invaded was known as Dardania, my own great grandfather never called himself Alban,Arvanit or Arbresh rather Dardan Which "greek" arabic and turkish blood? My dna test dosen't state to have any "greek" or arabic blood, and the number 15% you gave really seems pity And if you wanna go that way then explaim why ancient greek is more related to Alb lang then modern greek,and don't say its a lie,you have sources which i also can send them to you! And don't include slavs as being illyrian cause immigrants have nothing to do with balkan nor illyria! We take the leadership because our lang wasn't romanized like dacian or slavinized , the alb lang itself is seen as the last paleo balkan lang with greek included Tell me can you transelate what illyrian im greek or slavic means? Don't base things on genetics cause they won't prove a thing,dnas have been mixed too much you won'f find a pure hellen ot illyrian today But lang still exist, greek lang is the proof for you bring greek genetics won't determine anything !

   5. tasos mbox

    Illyria, in the western part of the Balkan Peninsula, was divided into small hereditary kingdoms, none ruling the entire region, and some with only a single town. Numerous Greek colonies were also established in Illyria. Epidamnos was found in 627 B.C. and Apollonia founded in 588 B.C., both by colonists from Corinth and Corfu. The most notable Illyrian kingdoms and dynasties were those of Bardyllis of the Dardani, and of Agron of the Ardiaei. Agron extended rule to other tribes and created the last and best-known Illyrian kingdom. Rome defeated Gentius, the last independent king of Illyria, at Scodra (in present-day Albania) in 168 B.C. Four client-republics were set up, which were in fact ruled by Rome. Later, the region was governed as a province, with Scodra as its capital. In 10 A.D., after crushing a revolt, Rome dissolved the province of Illyricum and divided it between the new provinces of Pannonia and Dalmatia. Illyricum was made a Roman prefecture during the 4th century, and was abolished, re-established and divided several times during the late Roman and Byzantine periods. (www.forumancientcoins.com/catalog/roman-and-greek-coins.asp?vpar=2805&pos=0#Greece)

  58. zazaza zizizi

   Is Elvis Presley Albanian ?

  59. Akif Kop

   SKENDERI MADH,, TRIM,, SY PATREMBUR, TE MERTE GJAK NE VETULL,,,, 😂

  60. leonard vlora

   C'fare fakte o komunist naiv? Burimet e tua jane 3OO-4OO vite pas Lekes.

   1. leonard vlora

    E pe emisionin apo flet kuturu? Arriani qe Marin Mema e quan autor besnik, thote Pelioni u dogj kur Iliret ja mbathen. Ku jane gjurmet e qytetit te djegur? Apo Marini dhe Topi kushedi kush i paguan te mashtrojne ju naivet.

   2. Pri Pri

    @leonard vlora Askund nuk kemi hasur se Leka i Madh dogji qytete yllire..!! Por mos kontesto punën e dobishme kur bën ndokush.

   3. leonard vlora

    Nuk merrem me dokumentare. Lexoj per hobby qe te dalloj perrallat e ketij Memes, jo ti ha si puna juaj. Ju jeni aq njerez naiv sa nuk shikoni Leka vetem ndertoi kala ne Iliri, nuk dogji qytet sic ju thone keta komunistat. Por ju jeni mesuar me ju mbajt me rrena.

   4. Pri Pri

    Se do të presim ty derisa ti të na bësh një dokumentar..

  61. Ndue Nikolli

   I’m

  62. Afaristo Zevras

   1821 Greek heros all Arvanite Albanians in ancient times seems also Epiriote Albanian origin just like me true epiriote born here generation after generation

  63. ΣΩΤΗΡΗΣ Λ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

   A e dini se çfarë do të thotë Filippos? Aleksandros; Aristotelis; Çfarë marrëzie po thoni? Ha ha ha ha ...

   1. Guri Tarasi

    Pa he na thuaj ti greku cik?

   2. Pri Pri

    Na shpjego.

  64. ArabenHalf TV

   Χαχαχαχα ! Τους βαρεσε η μαλακια στο κεφάλι ! Σε λίγο θα μας πούνε ότι και ο Παρθενώνας είναι δικός τους 😂😂

   1. Guri Tarasi

    "ILLYRICUM" NONE "HELLENICUM"by Romans!!🤣🤣

   2. tasos mbox

    Δεν ήταν οι Μακεδόνες Έλληνες, μάλλον ήταν Κινέζοι ή μήπως ήταν Εσκιμώοι; Τώρα κάτι επιγραφές και κάτι παλιονομίσματα που βρέθηκαν και είναι σε κάποια γλώσσα που κάτι μου θυμίζει, είναι μικρή λεπτομέρεια 🤣🤣🤣

  65. Μπαμπης Μπ

   Hahahhahahahhahahahahahhahahahahahahahahaahahhhhahahahahhahahhahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahhahahahahahahahhaaahhahahahahahahahahahahahahhahahahahhahahahahahahhaahhahahahahahhahahahhaahhahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahaahahahahahahahahhhhhhahahahahhahahahahhaahahhahahahhahahahahahahhahhahahahahahahahhahahhahahahahahhahahahahahahahahahahhahahahaha

  66. p. tase

   Keto komemtet me Gjergj Kastriotin skane themel historik jane folklorizma. Smund te perdoren per argument edhe mund ti thoni mes jush po mos i perdorni me greket. Sna lejohet te jemi nacionaliste jemi shqiptare. Argumenti qe perdorin shpesh greket per te hedhur posht keto qe jane ne emosion eshte pse ne i referohemi perhere historianëve me origjine nga Athina. Ata jane shpesh here ekzagjerues kur bejne perkufizimin e barbareve. E lidhin me shtetndertimin dhe organizimim. Jo me gjujen, kulturen, ndertimet etj

   1. p. tase

    Emisioni esht informus po jo shterues. As nga Prof Neritani as nga Prof Baçe. Esht me informues kur merr me radhe te gjitha tezat dhe i kundershton ose i pohon.

   2. p. tase

    Edhe marini ketu merr shembull demostenin kur ai mund ta kete bere per interes. Ne te njejten menyre mund te themi qe Aleksandri u pranua te lojrat olimpike sepse i provoi te gjitheve se ishte Grek. Kete na e thote Herodoti.

  67. selim nimani

   Te lumt. Tema shumë të qellume

  68. tasos mbox

   Alexandros Albanos? Po, unë jam Papa i Romës.🤣🤣🤣🤣🤣

   1. Guri Tarasi

    Iliro-Thrakas...jo grek se nuk kan ekzistuar🤣🤣

   2. Pri Pri

    Ndoshta ti je.

  69. Alen Goretic

   Bravo per perkthim Anglisht 👍🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪

  70. Flower M

   Shume mire Marin qe e jep dhe anglisht ti mesojne te vertetat tamam njerezit

  71. Olsi Dalanaj

   Kaonët jemi ne Labëria Thesprotët janë çamët kurse mollosët bashk me qenin e tyre molosian janë nga janina deri në korçë

  72. Cornelius Krissilas

   Very interesting! Very good!

  73. SHQIPO11111

   Ore këta në komente me emra latin që po na bëjnë si historian dhe flasin shqip,pse janë kundra atyre që po thuhet në dokumentar dhe kundra neve që po japim opinion tonë.

  74. g douka

   Vetrtete Akili Aleksandri Pirro e Gjergj Kastrioti ishin shqiptare..por bijte e tyre ju bashkangijten greqise italise etj dhe ne trojet ilire sot banojne trafhetare e bij kurvash qe ne djep..nji popull derrash qe edhe sot I ulet ne gjunje allahut e turqise dhe pshurrin mbi varrin e stergjysheve tane..me ne krye bij kryekurvash politikane te korruptuar e te shitur qe edhe sot bejne gjithçka vetem per ta fshire nga harta kombin dhe flamurin shqiptare. .

  75. Nizam Beciri

   Një popull i cili gjithë kohës meret me të vdekurit, kur popujt tjerë planifikojn të zbulojn jet në Mars ai popull është i vdekur dhe kur ska më ec për para.

   1. Kapo Vlore

    Ti po që e paske në terezi. Merru edhe ti me zbulimin e jetës në Mars se ti do shkoshë më përpara nga të gjithë 🤣🤣🤣

  76. Avitius Rufinus

   Love Albania/illyria

  77. David Totokoci

   O ti Z. Ceka pse nuk e thua paster qe jane Ilire ???? Akoma vazhdoni me politika qe lene hije dyshuese ! Fol paster dhe thuaj jane Ilire ! ! ! Pseudopolitikan arkiolig

  78. namesurname86

   A LE KS ANDER is translated Born in a dream or born like a dream. There is no other language to translate his name rather than Albanian language.

  79. LW_AR2984 WL

   Angela Merkel said Greece is for Sale on 2008-2009 what a country

   1. LW_AR2984 WL

    @tasos mbox Nuk do komente sepse I tha Aristith Kola te gjitha edhe 1821 dhe 1945

   2. tasos mbox

    @LW_AR2984 WLUnë nuk kam asnjë kundërshtim me Arvanitasit që ata kanë ekzistuar për më shumë se 500 vjet, por nëse i pyet ata nuk do të gjeni askënd që thotë se ai nuk ka një ndërgjegje greke, pavarësisht nga vijnë ata, gjë që kërkon shumë diskutime.

   3. LW_AR2984 WL

    @tasos mbox Mire ne si e dime, Po ju si e dini ate a keni pare nga after, pastaj vete Arvanitasit bashke me Ish ministrin E Greqise Theodoros Pangalos thote qe eshte Illyrian Albanian. Perse te mos besojme ate dhe 4 Million Arvanitasit.

   4. LW_AR2984 WL

    @tasos mbox Evropa Perndimore te flasi per gabim dhe jo Gabim jo Orthodox Churches

   5. tasos mbox

    @LW_AR2984 WL Ju keni informacion të gabuar

  80. LW_AR2984 WL

   The European countries were wrong because they left King Bavaria to recognize Greece as country with fake stories.

  81. LW_AR2984 WL

   A lot of people in Greece who had tired of the endless bickering between the chieftains agreed because they sow the king as force for stability and progress. The king was then chosen amongst the lesser European royal houses in orders to ensure nobody had to much influence on the new born state with fake stories and living behind other majority population like Arvanites.

  82. Illyrian Albanesi

   Ilir dardan..yllyrida dardania....arbresh ne italy...🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

  83. Christos Rizos

   Great Propaganda Video!

   1. Christos Rizos

    @Guri Tarasi I feel sorry for all of you. continue upload more propagandas videos with no evidence or basis to keep you happy.

   2. Guri Tarasi

    is the hidden reality from you my friend..that's all!!

  84. Ολγα Παπα

   Ik or klluf do na tregosh historin

   1. Pri Pri

    @Ολγα Παπα Gjenet, gjakun, rrënjët i ke ylliro-arbërore vetëmse ke të adoptuar një të folme koine e i je bashkëngjitur një projekti artificial të princit OTTO. Kaq. Të dëshirojmë shëndet, të mira e kthjellim !

   2. Ολγα Παπα

    @Andi el un Grek jam po cfaj kemi ne qe u shiten disa qafir per nji thes miell ke ne

   3. Andi el

    Klluf je ti qe qe per nje pjat sup dhe per nje pension ke pranu me qen grek

  85. Capi TV

   Bravo Marin njerzit duhet t'a din historin e vertet

  86. Γιαννης Τζιπο

   Duhet thene se lufta me iliret dhe maqedonet te asaj kohe eshte bere ne date 359 para kohes sone por filipi u martua me olimpin ne vitin 357

  87. TATARO FROM FYROMISTAN

   LOOOOOOOOOOOOOOOOOL incredible communist bullcrap XD

   1. TATARO FROM FYROMISTAN

    @Pri Pri Nothing.

   2. Pri Pri

    What's wrong with you !?

  88. Andon Yilmaz

   Am from bullgaria and I know Aleksander was albanian the Greece they change the story

   1. TATARO FROM FYROMISTAN

    @imRenzae And it was clear to me from the beginning that you know nothing at all. Don't mistake scams for data or you'll never grow a brain. lol

   2. imRenzae

    @TATARO FROM FYROMISTAN it's clear to me that you are very uneducated and know nothing about y-dna haplogroups. don't laugh too hard at real data, your brain will keep shrinking.

   3. TATARO FROM FYROMISTAN

    @imRenzae even if I do I will do it laughing. There is no 'proof' with those DNA scams. Have your elementary education completed first. XD

   4. imRenzae

    @TATARO FROM FYROMISTAN nice wink, i hope you wink so hard one day that eye never opens. the proof is in our DNA. have your mommy teach you how to use google so you can see.

   5. TATARO FROM FYROMISTAN

    @imRenzae nope, I have my eyes and ears attuned to reality and there is absolutely no evidence of the ancestors of modern Albanians. ;-)

  89. BANITSA BOY

   shiptar propaganda!!alexander the great was never defeated in battle!he is the greatest king and general of all time!the great macedonian king of the great macedonian empire!

  90. Baka Zonbi

   Kam degjuar nje teori se dhe Zoti mund te jete me origjine Shqiptare? Une di qe e gjithe bota dhe njerzimi eshte krijuar nga Shqiperia, Adami ka qene Shqiptar, Eva prej tije po ashtu, Arch Angels thone jane Shqiptar, po mos te kishte Shqiperi edhe universi me galaktikat e tije do ishte ndryshe, thuhet nje here e nje kohe ne Shqiperi shiu ka rene horizontal. Sikur ti vertetonte Marini keto hipoteza, do ta ndihmonte shume historine+shkencen. Patriotizmi i vertete Shqiptar eshte ai qe shikoj ne jeten e perditshme. Ndersa ai patriotizmi historik me prijsat e tije kolos kane aq surpriza armiqesie midis njeri tjetrit prandaj nuk cuditem qe dhe sot njerzit kane kaq shume mllef ndaj vet-vetes pasi gjaku i te perpareve nuk behet uje. Po me mire te bejme ato detyrat e thjeshta patriotike te perditshme qe fillon nga puna, respekti dhe ndershmeria e c'te rregush sot e neser se pusi i se djeshmes eshte shume i thelle, misterioz, konfliktual sa veshtire te kuptohet e shkruhet realist sot per sot. Megjithate jam dakort, bej dicka ne YT qe te lesh gjurme, klikimet, view dhe titujt clickbait jane trend. I bera Like per kohen dhe interesin e kushtuar nga te gjithe protagonistet.

   1. Pri Pri

    Kush të ndalon ty të bësh më shumë ??

  91. Jordan & Jordan

   MACEDONIA KING ALEXANDER SAYS “ For i (Alexander,) Myself I’m by ancient descent a Macedonia, and i would not willingly see Macedonia gave her freedom for slavery.” ( HERODOTUS lX)

   1. TATARO FROM FYROMISTAN

    - there is nothing in FYROM but Bulgarians" LOL

   2. Jordan & Jordan

    - there is everything in Greece except Greeks “LoL

   3. TATARO FROM FYROMISTAN

    Stop massacring Herodotus Tatar XD

  92. Jordan & Jordan

   QUNTUS CURTIUS” the history of Alexander “ Alexander ||| Macedonians speaks: “ Where is that shout of yours that shows your enthusiasm ? Where is that characteristic look of my MACEDONIANS?” [p217]

  93. Jordan & Jordan

   DIODORUS SICULUS “ For many days the King lay helpless under his treatment , and the Athenians REVOLTED against the Macedonians , later they were MASSACRED by the Macedonians after Alexander’s death. 17.99.5-6

  94. Jordan & Jordan

   Alexander was never Greek, Bulgarian, Albanian ..... “ For i (Alexander,) Myself I’m by ancient descent a Macedonia, and i would not willingly see Macedonia gave her freedom for slavery.” ( HERODOTUS lX)

   1. LW_AR2984 WL

    The Greek Foreign Minister Theodoros Pangalos and 4 Millions Arvanites saying that, Alexander (Leka) was Iliyrians which is mean today Albanian. SKIPTARI.

  95. Jordan & Jordan

   GREEK Professor Dimitris Hristopoulos 2018: “ The Macedonian irredentism is not the real problem the real problem is the Greek genoside over Macedonians in Aegean Macedonia and violent assimilation.”

  96. Jordan & Jordan

   PLUTARCH; “..... When Eumenes saw the close locked formation of Macedonian PHALANX ......... he sent Hemniasonce more , a man who speech was Macedonian.”

  97. Jordan & Jordan

   LIVY Ancient Historian “Whenever the priest of people offered prayer on behalf of Athenian people and their allies, their armies and navies , they shouted on every occasion HEAP CURSES and execrations of Philip , his family and his realm, his forces on land and see,AND THE WHOLE RACE AND NAME OF THE MACEDONIANS .”

  98. Jordan & Jordan

   “ Now that these descendants of Philip are Macedonians, as they them salves say i myself chance to Know.” (Herodotus 5:22:1,))

  99. Jordan & Jordan

   ..... modern Macedonians are ancient natives on the Balkans, there they existed as a separate Slavic group and for a longer period saved the most Archaic forms of the ancient Slavic language used by the Pelasgians, Veneti, Goths, Sarmathians, Trachians, Trybals...” (Johann Georg Von Hahn:” Albanesische Studien:”1854) Johann Georg Von Hahn was German Politician and Philogist.

   1. Pri Pri

    😂😂😂😂😂 Haaaahhaaahhaaa..!!